Terapia online - czy może stanowić alternatywę dla tradycyjnej terapii?

blog author

Tomasz Młoduchowski

W dzisiejszych czasach coraz więcej naszych interakcji odbywa się drogą elektroniczną. Tradycyjne listy zostały zastąpione emailami, częściej  rozmawiamy ze znajomymi z zacisza własnego domu poprzez różnego rodzaju aplikacje. Coraz więcej również można spotkać ogłoszeń psychoterapii przez Skype lub inne formy kontaktu online. Takie rozwiązanie wydaje się z pewnością wygodniejsze, zwłaszcza, jeśli mieszkamy w małej miejscowości i na terapię musimy dojeżdżać kilkadziesiąt kilometrów lub obawiamy się kontaktu twarzą w twarz z terapeutą. Ale czy taka forma kontaktu z terapeutą nie obniża jej działania?

Ze względu na rosnącą popularność terapii online, naukowcy zaczęli baczniej przyglądać się jej skuteczności. Powstało wiele badań, które miały na celu określenie, czy rozmowa z terapeutą na czacie pomoże nam uporać się z naszymi problemami, czy jest to raczej chwyt marketingowy.

Istnieje wiele badań potwierdzających skuteczność terapii online. Szwajcarscy naukowcy przeprowadzili w 2013 roku badania na 62 osobach z umiarkowaną depresją. Część z nich kontaktowała się z terapeutami za pośrednictwem Internetu, pozostali korzystali z terapii twarzą w twarz. Po zakończeniu badań 53% osób w grupie „online” i 50% w grupie konwencjonalnej nie wykazywało objawów depresji. Inne badania, przeprowadzone przez neurologów z Uniwersytetu Cambridge, na grupie 39 000 osób udowodniły, że terapia przeprowadzona przez telefon jest tak samo skuteczna jak stacjonarna. Terapia niestacjonarna okazała się skuteczna w przypadku zaburzeń lękowych, depresji, fobii społecznych, zaburzeń odżywiania i  uzależnień.

Wraz z rozwojem technologii pojawia się coraz więcej udogodnień codziennego życia, możliwość kontaktu z naszym terapeutą z dowolnego miejsca na świecie, staje się właśnie jednym z nich.

 

Żródła: https://www.media.uzh.ch/en/Press-Releases/archive/2013/psychotherapie-via-internet-wirkt-gleich-gut-oder-besser-wie-im-sprechzimmer.html

https://www.cam.ac.uk/research/news/therapy-over-the-phone-as-effective-as-face-to-face

Powrót do listy artykułów