Terapia poznawczo- behawioralna (CBT) jest jedną z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych terapii na świecie. Na czym polega i czemu zawdzięcza swoją popularność?

blog author

Tomasz Młoduchowski

Jej historia sięga lat 60-tych ubiegłego wieku, wtedy właśnie jej fundamenty opracował Aaaron Beck. Założył on,  że nasze myśli i przekonania mają wpływ na nasze postrzeganie świata i emocje. W trakcie trwania terapii poznawczo- behawioralnej uczymy się rozpoznawania, a także kwestionowania błędnych myśli automatycznych. 

Myśli te bezwiednie pojawiają się w naszej głowie jako reakcja na daną sytuację i wynikają z naszych wcześniejszych doświadczeń, przekonań na temat siebie i świata. To właśnie one sprawiają, że czasami na pozornie łatwą do pokonania przeszkodę możemy zareagować zupełną bezradnością. Razem z terapeutą skupiamy się na teraźniejszości i działamy na tym, co dzieję się z nami tu i teraz. Często otrzymujemy również „zadania domowe”, przykładowo prowadzimy dzienniczek, w którym opisujemy sytuacje, których doświadczamy, emocje oraz myśli, które nam wtedy towarzyszą. Razem z terapeutą odkrywamy irracjonalność naszych przekonań, co pozwala nam na zmianę podejścia do danego wydarzenia. 

Terapia poznawczo-behawioralna skupia się przede wszystkim na zmianie sposobu myślenia oraz modyfikacji naszych przekonań, tym samym dając nam również narzędzia do lepszego radzenia sobie w przyszłości.  Dzięki temu CBT jest jedną z najskuteczniejszych form terapii- szczególnie kiedy strategie te  wdrażamy w codzienne życie po jej zakończeniu. To sprawia również, że trwa ona stosunkowo krótko w porównaniu z innymi formami terapii. O jej popularności może decydować również jej dostępność. Wiele badań, między innymi te przeprowadzone w Australii przez Jamesa Bennett-Levy oraz Helen Perry dowiodły również, że terapia ta jest równie  skuteczna stacjonarnie jak i  online, co sprawia, że każda osoba z dostępem do Internetu może z niej  skorzystać. Pomaga osobom cierpiącym na depresję, zaburzenia lękowe,  cierpiącym na bezsenność. To wszystko składa się na ogromną skuteczność i popularność terapii poznawczo- behawioralnej.

Żródło: http://journals.sagepub.com/doi/10.1080/10398560902948126

Powrót do listy artykułów